Mi újság a Finnagoránál? 1/2016

2016-04-08 17:39:54


Szeretettel üdvözlünk a 2016-os év első hírlevelével! A Finnagora éve igencsak eseménydúsan indult, már csak azért is, mert csapatunk az év elején három új taggal gyarapodott. Új munkatársaink: Aapeli, Linnea és Maria.

A méltán nagysikerű Étteremnap és más népszerű hagyományos programjaink mellett ebben az évben is igyekszünk majd, hogy minél érdekesebb és változatosabb rendezvényeket kínáljunk nektek!

Reméljük, hogy minél több eseményen találkozunk majd veletek!

 

A vívó című finn-észt film a 23. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál programjában

alt

A legnagyobb magyar nemzetközi filmfesztiválon, a 23. Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon (2016. 04. 7-16.) két este is levetítik a Klaus Härö rendezte A vívó című filmet. A film valós történeten alapul, és egy, az ötvenes évek Észtországában a leningrádi titkosrendőrség elől menekülő tanár történetét meséli el. A vívó több nemzetközi filmdíjat és -jelölést is kapott, például 2015-ben a Golden Globe -díjra is jelölték a legjobb külföldi film kategóriában.

 

Mi? A vívó című finn-észt film

Hol? A 23. Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon (Toldi és Uránia mozi)

Mikor? 04. 08. 18:45 Toldi Mozi; 04. 16. 16:30 Uránia Nemzeti Filmszínház

A Titanic Filmfesztivál teljes programját megtalálod a hivatalos honlapon

A vetítéseket a Finnagora és a Magyarországi Észt Intézet támogatja.

 

250 éves a Sajtószabadság

alt

Finnországban 2016-ban ünnepeljük a sajtószabadság kivívásának 250 éves évfordulóját. A svéd parlament 1766-ban fogadta el a rendelkezést, mely a mai napig fontos részét képezi mind a svéd, mind a finn alkotmánynak.

A rendeletet Peter Forsskål kutató és Anders Chydenius politikus alkották meg. Mindketten Finnország területén születtek, mely akkoriban a Svéd Királyság része volt.

A sajtószabadság kivívásának évfordulóját a Finnagora a Budapesti Finn és Svéd Nagykövetséggel közösen rendezett szemináriumsorozattal ünnepli. Első szemináriumunk, melyet április 13-án 10h- rendezünk a Finn Nagykövetség épületében, történelmi szempontból járja körül a témát.

 

Mi? Szeminárium a 250 éves sajtószabadságról

Hol? Finn Nagykövetség, Kelenhegyi út 16/A

Mikor? 2016. 04. 13. 10h-

 

A férőhelyek korlátozott száma miatt a részvételi szándékot, kérjük, jelezzétek Haris Évának az eva.haris(at)formin.fi email-címen.

 

Kari Hotakainen a Trafó Klubban

alt

„Úgy vagyok vele, minél rondább környezet, annál jobb terep a munkára.”
Kari Hotakainen

Kávézz az egyik legkiválóbb kortárs finn íróval, Kari Hotakainennel! Találó szóhasználata, humora és vitriolos társadalomkritikája szegényt és gazdagot egyaránt megnevettet.

Hotakainen témáinál – mint például a gazdasági élet és a munka világának változásai – aktuálisabbat nehéz lenne találni 2016 Európájában. Műveit húsz nyelvre fordították le, két regényét magyarul is olvashatjuk.
Kari Hotakainen beszélgetőtársa a Trafó Klubban Kari Lumikero, a Magyarországon élő ismert finn újságíró lesz. A program során részletek hangzanak elAz életkereskedőcímű regényből.

Szerencsére találtunk néhány megmaradt példányt Hotakainenmegjelenéskor azonnal elkapkodott könyveiből: ezek korlátozott példányszámban, a szerző dedikálásával a helyszínen megvásárolhatóak lesznek.


A programon való részvétel nincs regisztrációhoz kötve.

 

Mi? Kari Hotakainen a Trafó Klubban

Hol? Trafó Klub, 1094 Budapest, Liliom u. 41

Mikor? 2016. 04. 23 (szombat) 11.00-12.00

A BELÉPÉS ÉS A KÁVÉ IS INGYENES!

Az esemény FB-oldala

 

Idén is lesznek finn résztvevők a budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon

alt

A budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál idén április 21-24-ig kerül megrendezésre. A könyvfesztivál idei finn vendégei az elsőkönyves Saara Turunen és a szlovákiai születésű, Finnországban élő Alexandra Salmela lesznek.

A könyvfesztivállal egyidőben megrendezett Európai Elsőkönyvesek Fesztiválján a drámaíró és rendező Saara Turunen képviseli Finnországot. Az írónő első regénye, a Rakkaudenhirviö (Szerelemszörny) 2015-ben jelent meg, és elnyerte a Helsinki Hírlap (Helsingin Sanomat) díját. Saara Turunen első drámája, a Nyuszilány is nagy sikert aratott néhány évvel ezelőtti megjelenésekor. A Nyuszilányt (2007) eddig 12 nyelvre fordították le, és Budapest mellett bemutatták például Barcelonában és Prágában is.

A könyvfesztiválon egy másik a Helsinki Hírlap (Helsingin Sanomat) díját elnyert íróval, Alexandra Salmelával is találkozhattok. Salmela finn és szlovák nyelven is jelentetett már meg könyveket, utolsó műve, az Antsankari (Antihős) tavaly jelent meg.

 

Mi? Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál

Hol? Millenáris, Kis Rókus u.16-20.

Mikor? 2016. 04. 21-24.

A finn vendégek programjainak pontos időpontjáról és helyszínéről a könyvfesztivál honlapján tájékozódhattok: http://www.konyvfesztival.com/

 

Étteremnap 2016-ban is!

alt

Idén már ötödször kerül megrendezésre az Étteremnap. A helyszín ezúttal is a Finn Nagykövetség udvara lesz. A SOPPA pop up étteremben idén is az immáron hagyománnyá vált lazaclevest, valamint egy egyelőre még titokban tartott desszertet kínálunk majd a vendégeknek. Az ételeken kívül az eseményre sok érdekes programmal is készülünk mind a gyerekek, mind a felnőttek számára. Például bolhapiacot is rendezünk a Budapesti Finn Iskola (Budapestin Suomi-koulu) szervezésében.

Írd is be gyorsan a naptáradba a dátumot, és tölts velünk egy laza szombatot!

 

Mi? Étteremnap, SOPPA pop up étterem

Hol? Finn Nagykövetség, Budapest, Kelenhegyi út 16/A
Mikor? 2016. 05. 21. (szombat) 12h- amíg a készlet tart J

 

Új arcok a Finnagora csapatában

alt

Az év elején három új tagot üdvözölhettünk csapatunkban: januárban két új gyakornok érkezett hozzánk: Linnea és Aapeli, februárban pedig megkezdte munkáját új kulturális program-koordinátorunk, Maria.

Új kulturális program-koordinátorunk Maria Silvennoinen lett. Maria korábban a kultúra több területén is dolgozott már program-koordinátorként illetve sajtófelelősként Finnországban és külföldön, többek között például Németországban. Maria tanulmányait a Helsinki Egyetemen és a Sibelius Akadémia kulturális menedzsment szakán végezte.

Új programszervező gyakornokunk Linnea Kotiniemi lett. Linnea a Turkui Egyetemen szerezte meg diplomáját a múlt nyáron. Korábban ő is dolgozott már mind Finnországban, mind Németországban kulturális programszervezőként. Csapatunkban ő felel majd a digitális kultúráért, illetve a vidám hangulatért. J

Aapeli Tourunen egyenesen Prágából érkezett hozzánk, ahol Erasmus-ösztöndíjjal gyakornokoskodott. Aapeli a Jyväskyläi Egyetem kommunikáció szakos hallgatója, a tavasz folyamán ő felel majd érte, hogy a Finnagora jelen legyen a médiában és szociális médiában. Aapeli korábban békefenntartóként is tevékenykedett – többek között például Libanonban.

Csapatunk új tagjaival különböző tavaszi programjainkon találkozhattok!

Természetesen csapatunk régebbi tagjai, Cita Högnabba-Lumikero és Bogdán Lilla is szeretettel üdvözölnek minden hírlevél-olvasót!