Finnországi levelek 66.

2012-05-18 07:55:54


 

Finnországi levél  hazámból, Finnországból, szülőhazámba Magyarországra

66. levél                                          2012 május 17

Kedves Olvasók!

Mai  levelem témája szintén a finn építészet egyik gyöngyszeme, azaz a Sirén család munkássága.

Önök közül már sokan elmentek Helsinkiben az országháza épülete mellett és talán hallották is,  hogy ezt a monumentális épületet Johan Sigfried Sirén tervezte.

De vajon hányan tudják azt, hogy Johan Sirén fia, Heikki Sirén, az ö felesége Kaija Sirén és az ö fiúk Jukka Sirén is építészek lettek.  

Közelebbről  - és sajnos csak felületesen-  most Heikki és Kaija Sirén munkásságával  ismerkedhetnek Önök kedves olvasók.

Heikki Sirén ( 1918- ) 1946-ban végzett a  Helsinki Műegyetemen, édesapja tervezőirodájában kezdett dolgozni, majd 1949-ben feleségével  az 1948-ban építész végzettséget szerzett Kaija Sirén-nel ( szül. Tuominen 1920-2001) alapított saját irodát. Ez a házaspár egész életében együtt dolgozott egészen Kaija Sirén haláláig. Munkásságukat egyedi és egyedülálló épületek fémjelzik.

Az ö épületeik közül személy szerint  nekem a legkedvesebb a Műegyetem területén, Espoo Otaniemi nevű városrészén, az erdőben elbújó kis kápolna , az Otaniemen kappeli.

Az  1957-ben felszentelt kápolna vandalizmus áldozata lett 1976-ban, leégett. Újra felépítették és 2009-ben megkapta az International Carlo Scarpa Prize for Gardens díjat. A berendezését tekintve rendkívül egyszerű, vörös téglából épült, 200 férőhelyes épület érdekessége az oltár mögött levő üvegfal. E mögött van maga az érintetlen természet, egy nagy fehéres kereszttel, betöltve egyben az oltárkép szerepét.

 

 Itt nem nyírják a füvet és nincsenek gondozott virágágyak. A fal előtti területet körülvevő kerítés gondoskodik arról, hogy itt senki ne trappoljon, a kápolnába innét bekukucskálni nem lehet.  A templomban-csendben ülő vendégnek akaratlanul is eszébe jut, hogy az Istent a természetben keresse, mert ott biztosan meg is találja. A kápolna megtestesíti a hívő, de templompadokat nem koptató  finnek természetszeretetét és hitét valami felettünk lévő nagy  ismeretlenben.

Helsinkiben több épület is a Sirén házaspár tervei alapján készült, így a Hakaniemi városrészben lévő, 1968-ban elkészült kör alakú irodaépület az un. Ympyrätalo = Körház. Ez az épület az Ilmarinen nevű nyugdíjintézet tulajdona, 35 654 m2 alapterületű.

 

 

 

 

Az épület belső udvarát Hannu Sirén- az építészházaspár szobrász fia-  Symboli nevű műve díszíti.

A Sirén házaspár több színházat is tervezett. Ilyen pl.  Helsinkiben levő Nemzeti Színház mögötti kis színpad, a Pieni näyttämö  (309 férőhely)  épülete, valamint az ugyancsak itteni  Willensauna nevű színpad, ahol 152 hely van. Utóbbi nevét az előzőleg ittlévő szaunáról kapta.

Heikki és Kaija Sirén azonban nemcsak kis színpadokkal foglalkozott, sokkal nagyobb léptékű kultúr központot is terveztek, mégpedig Ausztriába, Linz városába.  A központ Brucknerhaus néven ismert, nevét az osztrák zeneszerző,  Anton Bruckner után kapta. Ebben  az 1974 márciusában felavatott zene-színház központban  három fő terem van, az 1420 ülöhelyes Brucknersaal, a 320 helyes Stiftersaal és a Keplersaal, ahol 100-150 ülőhely áll a közönség rendelkezésére. Minden teremben vannak állóhelyek is.

 

 

 

 

 

 

 A központban évente 200 rendezvényt tartanak, ezek között a legnagyobban a Brucknerfest és az Ars Electronica festival. Itt rendezik évente a Linzer Klangwolke nevű eseménysorozatot is.

Egy másik, külföldön épült Sirén épület a Bagdadban levő Kongresszuspalota: Bagdadin Kongressipalatsi. Ez az Irakban levő kultúr központ  1983-ban az "Év betonépülete? címet kapta.

 

  A Sirén család helsinki építészirodája 1925 óta működik, azaz  97 éves múltra tekint vissza. Ezt a  Sirén Arkkitehdit Oy nevű irodát 1984 óta Jukka Sirén vezeti. Mint az irodát ismertető cikk  írja az ajtókilincstől a palotáig mindent terveztek és terveznek. A 17 személyt foglalkoztató irodában fiatal építészhallgatók is dolgoznak a már befutott építészek mellett tapasztalatokat szerezve.

Kedves Olvasók!

Legközelebbi levelemben ismét finn építészekről írok majd abban a reményben, hogy kissé kinyitom a kaput az Alvar Aalton kívüli, finn építészet felé.  

Judit Mäkinen
Finnország

   

Forrás:

Aalto.fi

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ympyrätalo

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helsinki--Round_Building.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Brucknerhaus

http://www.siren.fi/

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baghdad_Convention_Center.jpg?uselang=fi

http://www.taidemuseo.fi/suomi/veisto/veistossivu.html?id=261&sortby=artist

http://commons.wikimedia.org/w/index.php?search=Ympyrätalo&title=Special%3ASearch

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:T%C3%B6%C3%B6l%C3%B6_from_air,_Parliament.jpg