Finnországi levelek 56.

2011-11-26 16:23:18


Finnországi levél hazámból, Finnországból, szülőhazámba Magyarországra

56.levél                                                         2011 november 25

 Kedves Olvasók!

Előző levelemben befejeztem a finnországi évszakok rövid ismertetését.

Most új sorozatot kezdek.

A téma a jövő év, azaz Helsinki, mint a formatervezés (design) fővárosa Ennek oka, hogy az Ipari Formatervezők Szervezeteinek Nemzetközi Szövetsége (The International Council of Societies of Industrial Design = ICSID) Helsinkit választotta 2012-re az ipari formatervezés fővárosává.

Ezt a szervezetet, melynek több mint 50 tagállama van 1957-ben alapították. Azóta erős nemzetközi szervezet lett, mely egyesíti a formatervezés művelőit és kedvelőit.

A döntést a singapuri formatervezési világkongresszuson jelentették be és Helsinki a hollandiai Eindhovent győzte le a formatervezés fővárosa cím vetélkedésének utolsó fordulójában. A címért 27 ország 46 városa vetélkedett, a döntést egy nemzetközi bírálóbizottság hozta.

Helsinki jelszava a vetélkedésben ? Open Helsinki- Embedding design in Life" azaz ?Nyitott Helsinki - A formatervezés az élet része" - volt. Ebben a szellemben tervezték a jövő évi rendkívül változatos és sokrétű programot, melyet a közelmúltban hoztak nyilvánosságra.

A program tervezésében és megvalósításában Helsinkivel több város is együttműködik, ezek a következők: Espoo, Vantaa, Lahti és Kauniainen.

Mielőtt azonban rátérnénk az eseményekre, röviden egy kis ismertető az azokban résztvevő városokról.

Ebben, a sorozat első levelében Vantaa városát ismerjük meg egy kicsit közelebbről.

Espoo - Lakosait tekintve (kb. 248 000 lakos) Finnország 2. legnagyobb városa, teljesen összeépült Helsinkivel többekben azt a benyomást keltve, hogy Helsinki elővárosáról van szó. Ez nem felel meg a valóságnak, Espoo önálló város. Espoo-ról a 36. levelemben írtam részletesebben idén februárban, ezért most Espooval nem foglalkozunk.

Vantaa -városának nevével mindenki találkozik, aki repülővel jön Finnországba. Ennek oka, hogy itt van az ország legnagyobb repülőtere, a neve: Helsinki -Vantaan lentoasema/Helsingfors- Vanda flygplats. A Helsinki központjától 18 km-re lévő repülőtér az 1952-es használatbavétel óta állandóan bővül, három kifutópályája van, területe jelenleg 1700 hektár és 20 000 ember munkahelye.

Míg Európa legtöbb repülőterét a kérdéses országok nagy embereiről nevezték el, Finnország legnagyobb repülőtere a helyének nevét, Vantaa városának nevét is viseli. (csak zárójelben jegyzem meg, hogy ezen a repülőtéren naponta kb. 500 fel- és leszállás történik és 13 millió utas fordul itt meg egy év alatt, több mint 2,5 szerese Finnország egész lakosságának).

Vantaa Finnország 4. legnagyobb városa, a város 2010-ben 197 636 lakost számlált.

Egy kis történelem:

A jelenleg Vantaa-nak nevezett város területén már a kőkorszakban voltak lakosok, a legrégibb archeológiai leletek kora kb. 7000 év. Az első írásos emlékek az 1300-as évekre tehetők, a Helsinge/ Helsingaa névvel egy írásos dokumentumon találkozunk, melyen 1351 május 15.-i dátum olvasható. Ezen a napon adott az akkor uralkodó király: Magnus Eriksson = Maunu Eerikinpoika (1316 - 1377) jogot az észtországi Padise városban lévő cisztercita kolostor szerzeteseinek arra, hogy a Helsinginjoki (újabban Vantaanjoki) nevű folyón lazachalászatot űzzenek.

Erre a történelmi tényre utal a város címere, a víz hullámaiból kibukkanó halfarok.

 

Vantaa városa ezen a napon, azaz május 15.-én tartja, minden évben az un. Vantaa napot, amikor sokféle kulturális- és sporteseményre kerül sor. A jelenleg Vantaa-nak nevezett várost egészen 1972-ig Helsingin pitäjä = Helsinki község-nek hívták.

1401-ben tettek először említést a Szt. Laurentius nevű templomról, mely több, nagy út kereszteződésében fekszik, a közelében két folyó is találkozik, a már említett Vantaanjoki és a Keravanjoki. Itt volt a Turkuból Viipuriba vezető országút egy fontos szakasza és a templom közelében haladt északi irányban az út Hämeenlinna vára felé. A régi fatemplom helyére, 1460-ra kőtemplom épült, ez a templom jelenleg is áll és egyike a legkedveltebb templomoknak a főváros környéken.

Finnország első vasútvonalát 1862-ben nyitották meg, ez Helsinkit kötötte össze Hämeenlinna-val. A vonal a jelenlegi Vantaa város Tikkurila nevű városrészét érinti, ami nagyban hozzájárult a környék fejlődéséhez. A tikkurilai, vöröstéglás vasútállomás az egyetlen eredeti állapotában megmaradt ilyen típusú épület, tervezője Carl Albert Edelfelt ( 1818-1869).

A mai, modern Vantaa egyik kiemelkedő látnivalója a Heureka nevű tudományközpont. Ez nem egy tudományos kutatóintézet, hanem a technikai fejlődést bemutató központ, melynek látogatói interaktív módon ismerkedhetnek a fizikával kapcsolatos tudományok különböző ágazataival.

Az ilyesféle központ ötlete 1982-ben született, amikor egy óriási közönségsikert elért Fizika nevű kiállítás volt Helsinkiben. A nagyközönség itt szabadon ismerkedhetett a fizikakülönböző jelenségeivel.

.

A központ építésére alapítványt hoztak létre, melynek tagjai a Finn Tudományos Akadémián kívül az Oktatásügyi Minisztérium és még több más alapítvány is részt vett. Az 1985-ben kiírt építészeti pályázatot három ismert, finn építész: Mikko Heikkinen, Markku Komonen és Lauri Anttila nyerte " Heureka" jeligével beküldött tervvel - ez lett az 1989 áprilisában megnyílt, elkészült központ neve. A jelige Archimedes tudós híres felkiáltását idézte: Heureka! Éljen, megtaláltam!

A Heureka központ építkezési költsége 80 millió finn márka (13,5 millió euro) volt.

Valamit a méretekről: A 8200 m2 alapterületű központban a kiállítások 2800 m2-en találhatók.

Ebben a központban mind a gyerekek mind a felnőttek megtalálják az őket érdeklő információkat, sok interaktív tájékozódási lehetőség van. Lehet kipróbálni a szöges fakír ágyat, ismerkedni a tükrök érdekes világával és megcsodálni a dinoszauruszokat is. Sokféle kiállítással találkozhatunk itt, melyek témái az Ember, a Sport, az Erdő, a Repülés és az Ősi kultúrák.

Látható itt a híres Foucault- inga modellje is, amivel a tudós Földünk mozgását bizonyította.

 

A Heureka központ kiállításai több külföldi országban is voltak már vendégszereplésen és Finnország is fogadott hasonló, külföldi tudományközpontokból kiállításokat.

Kedves Olvasók!

Legközelebbi levelemben a jövő évi formatervezési fővárosi eseménysorozatban résztvevő városokkal, Lahtival és Kauniainennel ismerkedünk majd.

Most pedig várjuk az első hó megérkezését Helsinkibe is.

Források:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Padisten_luostari
http://www.vantaa.fi/fi/tietoa_vantaasta/vantaan_historiaa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Helsinki-Vantaan_lentoasema
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedekeskus_Heureka
Pyhän Laurin templom képe: http://www.vantaanseurakunnat.fi/vsrky/medialle/pyhan-laurin-kirkko
Photo: Esko Lämsä
Heureka képe : http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vantaa-heureka.jpg?uselang=fi
Photo: Ville Koistinen

Judit Mäkinen
Finnország