Finnországi levelek 54.

2011-10-26 20:25:59


Finnországi levél hazámból, Finnországból szülőhazámba, Magyarországra

54.levél                                                                       2011 október 22

Kedves Olvasók!

Mai levelemben folytatom a tél  témáját, hiszen a tél itt olyan hosszú, hogy megér két levelet.
Egyben felhívom kedves figyelmüket az előző levelemben meghirdetett

Első hó tippelés-re! A tipp beküldésének határideje november 1. Továbbra is várom a tippeket a hozzászólás rovatban!

Az eddig már tippelőknek köszönöm az érdeklődést, hamarosan kiderül ki tippelt a legjobban.

Finnország télen - folyt.

Télen több olyan ?épület"  is létrejön, ami kimondottan a téllel függ össze.

Helsinkiben - ha megfelelő hideg a tél- a Katedrális előtti Szenátustéren felépül egy kis templom, hóból!

Helsinki hó templom- lumikirkko

A templom azon a helyen áll, melyen a jelenlegi, nagy, fehér  Katedrális előtti időben egy fából épült templom= Ulrika Eleonora templom állt. Ha a figyelmes szemlélő megáll ma a Szenátustéren, arccal a katedrális felé, akkor a tér bal oldalán egy fekete macskakövekből kirakott keresztet láthat- ez az

Ulrika-Eleonora templom körvonalait rajzolja a kövezetre. A kereszt közepén egy kőlap jelzi az oltár helyét.

Vajon Önök közül azok, akik Helsinkiben jártak észrevették-e ezt?

  A vörösre festett, a svéd királynőről elnevezett  fatemplom 1724-1727 között épült és mintegy 100 évig szolgálta a helsinki  egyházközséget. Amikor Helsinkiből Oroszország nagyhercegségének fővárosa lett, ezt a templomot lebontották és  a gerendákat árverésen adták el.

A Helsinki hó templom ötlete egy építőmesternek, Pentti Moisio-nak köszönhető,  szerkezetét  egy Ouluban élő a hóból való építés szakértője, Seppo Mäkinen mérnök tervezte, ö részt vett más hasonló építmények létrehozásában is. Először 1998-ban építették fel, majd ennél valamivel nagyobb méretekben 2000-ben járult hozzá Helsinki 450. évi fennállásának ünnepi  eseményeihez.  

A hó, mint építőanyag azért is érdekes, mert részben úgy viselkedik,  mint folyadék, részben  pedig mint rugalmas anyag, aminek az elaszticitása kiszámítható, így előre tudható, hogy a hóból épített szerkezet hogyan fog viselkedni a hőingadozás függvényének megfelelően. Az építéshez felhasznált hó nem frissen esett pihetakaró, hanem mesterséges úton úgy összenyomott hó massza, aminek szilárdsága szinte a fával egyenlő és kb. 800 kg-t nyom köbméterenként.

A hó templomot  2000-ben, Helsinki fennállásának 450.- ünnepi évében építették, az év örömére. Ez, a  Helsinki Szenátustéren  felépített hó templom több szervezet és sok önkéntes , az építkezésben részt vett ember  munkájának eredménye volt, a templom tervezésében építész, sőt a Színművészeti főiskola hang- és világítástechnikát tanuló hallgatói is részt vettek.

A templom az eredeti Ulrika Elenonora templom nagyságának fele volt,  kb. 17 m magas.

Az építkezés nehéz körülmények között folyt, hol eső, hol pedig hó esett, nagy volt a hőingadozás és mindenki izgult az építők és az építkezést figyelemmel kísérő közönség is.

A hó templomot az akkori helsinki  püspök Eero Huovinen szentelte fel és áldotta meg 2000 febr. 7.-én, a templom március 5.-ig volt használatban.

Rendeztek itt ájtatosságokon kívül esküvőket és keresztelőket is. Az exotikus hely külföldi párokat is Helsinkibe csalogatott,  sokan rendezték itt az esküvőjüket.

Hó vár - lumilinna- Kemiben

Ellentétben a helsinki hó templommal a hó vár Kemiben minden évben megépül 1996 óta.  

A kemi hóvár nem játék, komoly tervezés elözi meg ezt a túrista attrakciót. A vár történetéröl írtam már röviden a 10. levelemben 2010 márc.5.-én.

 Ennek a létesítménynek három része van: étterem, szálloda és kápolna - ahol sok pár esküszik egymásnak örök hűséget. Tavaly az étterem 170 férőhelyes volt, a szállodában 48 vendéget tudtak elszállásolni.

Az idei  hó vár 5300 m2 alapterületű volt, ebből a fedett rész nagysága 1100 m2 és kb.  21 000 m3 havat használtak fel hozzá. Az építkezést  2010 december 15.-én kezdték el, a kész vár megnyitóját január 2011 január 29.-én ünnepelték és  83 200 látogató volt itt addig, míg a vár bezárt, 2011 április 15.-én - addig volt tavaly Kemiben komoly tél!

A várban egy nemzetközi gárda  (4 finn, és egy-egy angol, amerikai, ukrán és lett szobrász) által, jégből vésett szobrok és reliefek is  voltak, a szobrok témája a 100. születésnapját ünneplő finn képregény volt.

A 2012-es vár programjáról majd jövőre olvashatunk. Hogy milyen lesz, az előttünk álló tél azt egyenlőre nem tudjuk, az építők és a turista-ipar erős és jó hideg telet kíván. A hó vár építése idén is decemberben kezdődik majd - ha elég hideg lesz, akkor.

 

Revontulet ( Aurora borealis ) = Északi fény

Télen, főleg a Lappföldön, de az ország más részein is láthatók lesznek az északi fény misztikus sugarai. A legjobban ott láthatók ahol a városi világítás nem zavarja fényeivel a légteret- Helsinki környékén csak ritkán láttam északi fényt.

 

A finn név  szószerinti fordítása  "rókatüzek?-et jelent. (repo= róka, revon = birt.eset, tuli = tüz, tulet: tsz).

Hogy miért hívják így az északi fényt?

A régi hiedelem szerint, amikor a sarki róka nagy hidegben a lappföldi hegyeken (tunturi) gyorsan fut, a farkával felveri a hóbuckákat úgy, hogy az ebből született szikrák az égre záporoznak.

A tudományosabb magyarázat szerint egy fényjelenségről van szó, ami a föld körüli felső légtérben kb. 70-100 km magasságban jön létre a napból kibocsátott  protonokból és elektronokból. Ezek a föld légterébe ütközve főleg a nitrogén-, az oxigén- és hidrogénmolekulákat gerjesztik és ezek a rájuk jellemző hullámhosszokon fényt bocsátanak ki.

Fantasztikus jelenségről van szó, mintha a legkülönbözőbb színekben- főleg zöldes és ritkábban piros - ide-oda mozgó óriási függönyről lenne szó- lélegzetelállító élmény ilyet látni.

Azok, akiket Önök közül érdekel ez a jelenség, ide kattintsanak:

http://www.google.fi/search?tbm=isch&hl=fi&source=hp&biw=853&bih=442&q=revontulia&gbv=2&oq=revontuli&aq=3&aqi=g8g-S2&aql=&gs_sm=c&gs_upl=3527l6348l0l11878l9l9l0l2l2l0l238l1206l0.5.2l7l0- megéri !

Finnországban, de pl. Norvégiában is a túrizmus sokat profitál ebből a jelenségből, ami nemcsak az északi, hanem a déli sarkvidéken is jól látható. Hozzánk sok  japán turista jön (Helsinki és Tokyo között egyenes repülőjárat van), az északi  fény látása ugyanis szerencsét jelent az ö hiedelmük szerint. Őszintén kívánom nekik a szerencsét, hiszen különösen az utóbbi időben több  természeti jelenség is okozott nekik óriási szerencsétlenségeket.

Források:

 http://fi.wikipedia.org/wiki/Ulrika_Eleonoran_kirkko_(Helsinki) http://www.rakennustieto.fi/lehdet/rakennustaito/index/lehti/P_362.html

http://www.snowcastle.net/fi/etusivu/ajankohtaista/?news=110415120605/

http://www.snowcastle.net/fi/kuvapankki/lumikappeli/

http://www.astronetti.com/astro/revontulet.htm

http://www.systeemi.net/HELSINKI-Lumikirkko-takana-Tuomiokirkko,name,603852,auction_id,auction_details

Mivel holnap, október 23.-án  Magyarország történelmének egy fordulópontjára emlékszünk azon a napon gondolatban én is Önökkel leszek.

Judit Mäkinen
Finnország