Finnországi levelek 30.

2010-11-12 20:07:33


 

Finnországi levél hazámból, Finnországból, szülőhazámba Magyarországra

30. levél       2010 nov.12

 Kedves Olvasók! Először is köszönöm utolsó levemre a  személyes postában érkezett válaszokat. Örömmel olvastam, hogy leveleimmel hozzájárulok Finnország közelebbi megismeréséhez.

Mai levelemben egy aktuális témáról írok, azaz az október végén bezárt shanghai Világkiállítás finn vonatkozásairól. Mint a sajtóból értesültem a Világkiállítás Magyarországon is sok nyilvánosságot élvezett.

Finnország Shanghaiban

Október végén bezárult a shanghai világkiállítás. Finnország nagy sikerrel vett részt a kiállításon. A finn pavilon elnyerte  a saját kategóriájában az 1. díjat. A pavilon neve: Kirnu.

Vajon mit is jelent ez a szó?

A szó magyarul köpüt jelent. A kirnuval kapcsolatban a következőket lehet tudni. Ezzel a szóval leginkább összetett szó formájában találkozunk: hiidenkirnu. Hiiden = birtokos esete  a hiisi = ördög szónak, szóval a hiidekirnu az ördög köpűjét jelenti. Így hívják azokat a nagy ?lyukakat!" amiket a jégkorszak visszahúzódásának idején, a sziklákon a vízfolyam által  forgatott kövek csiszoltak ki. Sok helyen találkozunk ilyen képződményekkel Finnországban, mellékelten egy kép, hogy kissé világosabb legyen ez a fogalom. Erre azért van szükség, hogy jobban érthető legyen maga az épület és annak hasonlósága  a hiidenkirnu természeti alakulattal. A Kirnu épülete is egyik megtestesítője a finnek természetközelségének és annak, hogy nemcsak erőt, nyugalmat és biztonságot merítenek a természetből, hanem rengeteg ötletet is.

 

 A shanghai  finn kiállítási pavilont fiatal, finn építészek tervezték: Asmo Jaaksi,Teemu Kurkela, Samuli Miettinen és Juha Mäki-Jylhä. A tervezés úgy került hozzájuk, hogy az erre Finnországban előre rendezett pályázatot - melyen 104 terv vett részt - ök nyerték meg. Az épület 3200 m2 nagyságú, három emelete van és a közepén egy teljesen nyitott, kerek udvar található. A természetes kirnukkal való hasonlóság azonnal észrevehető azok számára, akik tudják, hogy mit jelent a kirnu szó.  Az épület külső felszínét egy teljesen új, finn találmányú anyag fedi, melyet a finn UPM cég fejlesztett ki fát  és műanyagot kombinálva. Tulajdonképp újrafelhasználásról van szó, mivel a papíriparból nyert papírmellékterméket műanyaggal kötötték meg.

Még egy kicsit a hiidenkirnu-król:

Hiidenkirnu = Ördögköpű

Ezeknek az érdekes geológiai képződményeknek létrejöttéről több elmélet is létezik. A legáltalánosabban elfogadott elmélet szerint a vastag jégréteg alatti víz áramlása hozta létre ezeket. Nem akármilyen kis lyukakról van szó. Az eddig ismert, legnagyobb kirnu a Lappföldön van, Salla járás Aholanvaara nevű településének közelében. Ott több kirnu is található, az ottaniak Juomapata = Itatóüst nevet adták a legnagyobbnak.  Ez ovális alakú, a ?lyuk" átmérője 13-15,5 m közt változik, mélysége kb. 13 m. A fenekén még mindig nagy ködarabok vannak.

Finnország legrégibb hiidenkirnu-jait Helsinkiben! találjuk, mégpedig annak  Pihlajamäki nevű városrészében. Becslések szerint ezek az Aarnipata ( =Árnikondér ) és Rauninmalja ( = Rauniserleg) -nak nevezettek feltehetően legkevesebb 100 000 évesek ! A nagyobbik azaz Aarnipata átmérője 6,9 m, legmélyebb pontján 8,45 m mély. Ezeket a geológiai képződményeket egy,  a városrészt tervező építészmérnök Sulo Savolainen találta 1993-ban és 1994-ben. Az egyedülálló lelet miatt az útépítés is változáson ment át. A két kirnu 1995 óta védett.

 

Forrás: Vikipedia

 w3.upm-kymmene.com 

http://www.pihlajamaki.info

 

Timo Sarpaneva: Hiidenkirnu

Az ördög köpülye, azaz a hiidenkirnu-nak nevezett jelenség nemcsak a mai, fiatal építészeket ihlette alkotásra. Finnország egyik legismertebb, üveggel foglalkozó művésze Timo Sarpaneva már 1951-ben tervezett egy Hiidenkirnu nevű üvegszobrot. Ez a kis szobor ( 8,5 cm magas ) jelenleg a gyűjtök körében igen keresett. A szobrot Iittala híres üveggyárában kézzel formálták, homokkal  csiszolták és savval fényesítették. Egészen 1959-ig gyártották Iittalában ezt a kis szobrot, melynek képe is látható ebben a levélben.

>>Kép forrása<<

Judit Mäkinen
Finnország