Finnországi levelek 15.

2010-04-14 18:11:46


Finnországi levél hazámból, Finnországból, szülőhazámba Magyarországra

15. levél        2010 április 13

Kedves Olvasók!

Mai levelemben visszatérek a Világörökség finnországi objektumaihoz. Köszönöm az előző leveleimhez érkezett hozzászólásokat, örültem annak, hogy még azok is, akik jól ismerik, Finnországot találnak valami újat itt-ott. A következő, most egy kis bemutatásra kerülő világörökségi értékként elfogadott objektum az un. Struve lánca, azaz földmérő vonala.


Struve lánca

Feltételezem, hogy Önök közül nem sokan hallottak a címben szereplő tárgykörről. Struve lánca, azaz Struve földmérő vonala 2005-töl része a világörökségnek. De vajon miről is van szó?

Friedrich George Wilhelm Struve (1793-1864) német csillagász és egyben földmérő volt, aki elhatározta, hogy jobban megvizsgálja a földgolyó formáját és nagyságát, mint azt a francia tudós Pierre-Louis Moreau de Maupertuis (1698-1795) tette, aki egy 1736-os északi expedíció során bebizonyította, hogy a föld a sarkokon kissé lapult és nem teljesen gömbalaku. Ezt már Isac Newton is sejtette az 1600-as években.

Struve a munkát 1816-ban kezdte el, amikor mint a Tartui Egyetem beosztott oktatójaként dolgozott. Összesen 40 éven át végzett földméréseket háromszög alakú pontok segítségével, melyek a Jeges tengernél kezdődnek a norvégiai Hammerfest városban és Ukrajnában a Fekete tengerig terjednek, a pontok a jelenlegi térképnek megfelelően 10 országon haladnak át.

Az összesen 258 háromszög és 265 pont bemérése 1855-ben fejeződött be, akkor Struve a Szt.Pétervári Akadémia tagja volt. A pontok közül az UNESCO 34 pontot vett fel a Világörökség listájára, ezek maradtak a legjobb állapotban az utókorra és ezeknek van kultúrtörténelmi értékük. A 34 pont közül 6 van Finnország területén. A mellékelt térképen látható Struve láncának vonala.

A finnországi védett pontok a következők:

1."STUOR-OIVI"- Stuorrahanoaivi csúcsán, Enontekiö-ben, közel a norvég határhoz 1850-ben és 1852-ben köbe vésett kereszt alakú jelölések. Ez a pont nem érhető el könnyen, azaz a legközelebbi autóúttól 10 km gyaloglásra van, mind a Muonio-Kilpisjärvi, mind a Kautokeino-Enontekiö úttól számítva.

2"AVASAKSA"- Aavasaksa pontját 1845-ben mérték be. A sziklába vésett pontok az 1969-ben felállított kilátótorony alatt vannak.

3."TORNEA"- Alatornio

Ez a pont Alatornio templomának tornyában van. A mérések alkalmával vésett jelek ma is olvashatók az 1797-ben épített templom óratornyának falán. A torony 40 m-re van a tengerszinttől és mivel innét jó a kilátás, a felmérés következő pontját innét jól lehetett látni.

4."PUOLAKKA"- Korpilahti, Oravivuori

Ezt a pontot a sziklába vésték 1834-ben. Már ettől az időtől kezdve a pont jelenleg is egyike Finnország legfontosabb geodetikus pontjainak. Egészen az 1980-as évek közepéig itt volt a Földmérési hivatal tornya is, akkor a műholdas mérések felváltották a háromszöges méréseket. A torony ma is itt áll, emlékeztetve az utókort Stuvera és ennek a területnek Finnország feltérképezési jelentöségére.

5."PORLOM"- Porlammi

A kérdéses pont Lapinjärvi-ben a Tornikallio (Toronyszikla) területén van és 1833-ban fúrták sziklába.

6."SVARTVIRA" - Mustaviiri

Ez a magyarul Fekete szalaglobogót jelentő név egy sziklás sziget neve, mely Finnország délkeleti részén, Loviisa városától 30 km-re van a Balti tengerben. A hely jelenleg a Keletfinnországi Nemzeti Park része, szabadon látogatható. A kikötőből egy ösvény vezet a ponthoz.

Finnország 2004-ben vette használatba az új technikát képviselő VRS (Virtual Reference Station) rendszert, mely állandó GPS (Global Position System) támpontokon és GSM (Global System for Mobile Communications) hálózaton alapszik. Ez az egész ország területét fedi.

Forrás: www.maanmittauslaitos.fi/Maanmittaus_laitos/Historia/Struven -ketju

A képek ugyanebböl a forrásból származnak.

Judit Mäkinen
Finnország