Finnországi levelek 14.

2010-04-05 19:27:28


 

Finnországi levél hazámból, Finnországból, szülőhazámba Magyarországra

14.levél 2010 ápr. 4.

Faberge húsvéti tojások  

Kedves Olvasók!

Mielőtt visszatérnék a világörökségi objektumokra még egy pár szó a húsvétról.

Azt Önök közül bizonyára sokan tudják, hogy Finnországban két un. államvallás van, az evangélikus és az ortodox egyház. Ezeknek az egyházaknak tagjai jövedelmükből egyházi adót fizetnek.

Húsvéttal  nem lehet úgy foglalkozni, hogy ne foglalkozzunk az ortodox húsvéti tojások témájával.

A húsvéti tojás régi keresztény, de főleg ortodox hagyomány, a feltámadás és az új élet szimbóluma. Festett és díszes tojások ajándékozása Bizáncból került az orosz cári udvarba. Az első időben csak igazi tojások és fából készült festett tojások voltak az ajándékok. Ez a szokás akkor változott meg, amikor 1749-ben a cári  porcelángyárban dolgozó Dimitri Vinogradov az első porcelántojást alkotta. Ebben az időben a tojásokra mindig ráírták a szláv betűs jelet:  XB = Hristos Voskrese= Krisztus Feltámadott. Finnországba a húsvéti tojásajándékozás szokása az 1800-as években érkezett az ortodoxvallással egy időben. 

A tulajdonképpeni húsvéti ékszertojások kultusza III. Alexander cár udvarához kapcsolódik. Cári megrendelésre a Szt.Péterváron dolgozó ékszerész Peter Carl Fabergé műhelyében 56 db  meglepetésnek szánt díszes tojást készítettek, ezekből az elsőt a cár felesége Maria Feodorovna kapta 1887-ben. A tojások féldrágakövekből készültek, pl. hegyikristályból, díszítésükre gyémántokat és aranyat használtak. A tojások belsejében apró meglepetések voltak, melyek a cári család életéhez kapcsolódtak, de ezeket titokban tartották. Több  tojást gyöngyökkel díszítettek.

Manapság a Fabergé tojások óriási pénzekbe kerülnek, a világon több milliomos is gyűjtötte őket. A gyűjtemények között a legismertebb az amerikai Cristopher Forbes, aki könyveket is irt 9 Fabergé tojást tartalmazó  gyűjteményéről.

Mindezt főleg azért írom le, mert nem nagyon ismert, hogy az egyik legjobb aranyműves Fabergé műhelyében egy finn származású, i aranyműves volt, a neve Alma Phil ( 1888-1976). Élettörténete regénybe illő, csak 10 évvel halála után lett ismert, mivel életében titkolta, hogy ki ö és azt is, hogy a két, talán  leghíresebb Fabergé tojás, az un. Téli tojás (1913)  és a Mozaiktojás (1914)  az ö keze munkája volt.

A kinyitható Téli tojásban - mellékelten a képe - egy platinából készült virágkosár van és abban kvarcból csiszolt és gyémántokkal díszített tavaszi szellőrózsa virágcsokor. Jelenleg a szakértők a drágakövek történelmének egyik legszebb tárgyaként tartják számon ezt a tojást, melyet 2002-ben egy amerikai magángyűjtő vett meg 9,6 millió amerikai dollár kikiáltási áron.

A Mozaiktojáshoz az inspirációt Alma anyósának keresztöltéses kézimunkája adta, mely a nap fényében, mint egy gyémánt úgy csillogott. A Mozaiktojást az angol király, George V. vette feleségének Mary királynőnek 1914 ben, jelenleg II: Elisabeth angol királynő gyűjteményében van.

Amikor a kommunista forradalom győzött Oroszországban, Alma Phil és férje Nikolai Klee Finnországba menekültek és Alma egy kis, finn városban, Kuusankoskiban lett egy svédnyelvű elemi iskolában rajztanárnő. Soha nem beszélt a múltjáról, csak a nevelt lánya Lydia tudott arról. Hogy ö volt a két említett Fabergé tojás tervezője az 1980-ban bizonyosodott be minden kétséget kizáróan Ulla Tillander - Godenhielm munkájának következtében, melyben Lydia volt segítségére. A tény szenzációnak számított a nemzetközi ékszerészkörökben és az ékszertojások hátterének tisztázása nagyban növelte azok értékét.

Források: 

http://www.mtv3.fi/helmi/kuudesaisti/artikkeli.shtml/642758?kuudesaisti-tarua_vai_totta-myytit

 

 Önök közül azok, akinek internet hozzáférhetősége van az ide okvetlen nézzen be.

Judit Mäkinen

Finnország