Finnagora hírlevél 1/2010

2010-03-21 21:02:20


A Finnagora aktívan kezdi az évet


2010-ben a Finnagora tevékenységének elemei lassanként a helyükre kerülnek. Hangsúlyt kap a Finnagora formatervezési tudásának és aktivitásának fejlesztése, az Aalto-kiállítás kapcsolatot teremt az építészettel és várostervezéssel, a tanulás kutatása és különösen annak kapcsolódása a zenei neveléshez, valamint az őszi számi kiállításhoz kötődő kisebbségi és nyelvi kérdésekkel foglalkozó rendezvények. Ebben a hírlevélben ismertetjük a lezajlott oktatási témájú szemináriumainkat és bemutatjuk a tavaszi eseményeket, amelyeknek időpontjait máris érdemes felírni!

A Finnagora nagyobb mértékű vidéki részvételre törekszik. Az idei év európai kulturális fővárosa, Pécs természetesen szerepel a programban. Debrecen pedig az Aalto-kiállítás másik helyszíne. A korábbinál nagyobb mértékben igyekszünk hasznosítani az aktív finn-magyar testvérvárosi kapcsolatokat a különféle rendezvények szervezésekor és kidolgozásakor. Kérjük, hogy értesítsék a Finnagorát az aktuális testvérvárosi rendezvényekről!

 

KiVa az iskolai zaklatás ellen


A Turkui Egyetem pszichológiaprofesszora, Christina Salmivalli volt a Nagykövetség és a Finnagora vendége február 23-24-én. Christina kutatói pályája során különösen a kortársak közötti kapcsolatokkal foglalkozott, az utóbbi három évben egyike volt az iskolai zaklatás elleni program kidolgozóinak. Salmivalli professzor a budapesti ELTE-n és a debreceni tanárképző karon vendégeskedett.

A magyar résztvevők komolyan érdeklődtek az iskolai zaklatás jelensége iránt, mélyreható vita zajlott a tanár szerepéről a zaklatás elleni fellépésben. Salmivalli professzor hangsúlyozta, a zaklatást nem szabad patológiás jelenséggé tenni és nem lehet bizonyos társadalmi osztályhoz kötni. A zaklatók teljesen átlagos gyerekek és olyan társadalmi jelenségről van szó, amelynek során a csoport könnyen magával ragadja az egyént. A zaklatás megakadályozásának fontos tényezője az iskola és a család működő kapcsolata.

Christina Salmivalli kutatási eredményeket is bemutatott a KiVa iskolai program koncepciójának működőképességéről. Az eredmények azt mutatják, hogy a zaklatás elleni intézményes tevékenységgel valódi eredményeket lehet elérni a zaklatás csökkentése terén. A Finnagora a Finn Nagykövetséggel együtt szívesen részt vesz az iskolai zaklatás elleni program magyarországi terjesztésében.

A felsőoktatási reform továbbra is napirenden


A felsőoktatás kihívásai Finnországban és Magyarországon egyaránt aktuálisak. Március 12-én a budapesti Finn Nagykövetség és az ELTE együttműködésében szervezett szeminárium vendégelőadója volt Heljä Misukka államtitkár, aki a finn Oktatási Minisztériumban a szakfőiskolák és egyetemek irányításáért felel és tevékenyen részt vett a finn felsőoktatási reform előkészítésében és az Európai Unió oktatáspolitikájának kialakításában.

A rendezvényen zajlott élénk eszmecsere rámutatott a finn és magyar oktatási együttműködés mindkét fél részére hasznos voltára. A bolognai folyamat megítélése például országonként eltér: a finn vélemény szerint ez lezárt ügy és a jövő kihívásaival kell foglalkozni, a magyarok azonban továbbra is vitatják ezt a folyamatot, részben meg is kérdőjelezve a szükségességét.

A tanárképzés szempontjából a bolognai folyamat alkalmazása Finnországban egyszerű volt, hiszen náluk a tanárképzés már régóta mesterszinten folyik és a képzés tudományos kutatási vonatkozásait is hangsúlyozzák. Magyarországon a tanári pálya nem ilyen akadémikus jellegű. A két ország közötti további különbség, hogy Finnországban a tanári pálya megbecsült, míg Magyarországon nehezen lehet a tanárképzésben résztvevőket motiválni.

A műhelymunka során többek között azzal foglalkoztak, hogyan felelnek meg Magyarországon a felsőoktatásból kikerülő végzettek a munkaerőpiaci igényeknek. A foglalkoztatásban meglepő nehézségeket okoz a gyenge nyelvtudás és az általános munkahelyi képességek hiánya (szociális és vezetési ismeretek).

A magyar versenyképességet Finnországhoz hasonlítva javítja, hogy Magyarországon a középfokú képzésből a felsőoktatásba való átmenet rugalmasabb, mint Finnországban, ahol a felsőoktatási küszöb magas és így a diplomaszerzés idősebb életkorra tolódik. Az életpálya meghosszabbodása mindkét országban a jövő alapvető kihívásai közé fog tartozni.

 

A jóléti mítosz vége


2010 az Európai Unióban a szegénység és a társadalmi elszigetelődés elleni témaév. Ezzel a kérdéssel és ennek észak-európai dimenziójával foglalkozik a március 25-én rendezendő szeminárium "Combating poverty and social exclusion in Scandinavia". A Skandináv Ház kezdeményezésére megrendezendő szemináriumra finn, norvég és dán előadók érkeznek. Finn részről a társadalomban előforduló szegénységről tart előadást a Lahja ja Veikko Hurstin Laupeudentyö ry igazgatója, Heikki Hursti.

A Lahja ja Veikko Hurstin Laupeudentyö ry civil szervezet, amely ruha- és élelmiszersegélyeket oszt, valamint különféle rendezvényeket szervez, amelyek közül a legnagyobb hatású a szegényeknek és hátrányos helyzetűeknek szervezett szegények fogadása a finn nemzeti ünnepen és a szentesti karácsonyi ünnepség.

A Skandináv Ház 2003-ban alapított szervezet, amely a skandináv kultúrát és nyelveket terjeszti, különféle rendezvényeket szervez Magyarországon és a magyar-skandináv kétoldalú kölcsönhatást segíti elő. További tájékoztatás a szervezetről és jelentkezés a szemináriumra:
http://www.skandinavhaz.hu/html/news/252_en.html%3C/A%3E%3C/P%3E

 

Kalevala MOST


Idén ünnepeljük a Kalevala 175. évfordulóját, ám az idő foga nem kezdte ki a finn nemzeti eposz vonzerejét. Különösen Magyarországon változatlan a Kalevala hatása. A tavasz folyamán az eposz és annak számos megnyilvánulási formája látható Budapesten és többek között Pécsett.

A Néprajzi Múzeumban február 27-én, a Kalevala-nap előestéjén nyílt meg a Kalevala magyar művészek szemével című kiállítás, amely magyar kortársművészek Kalevala-interpretációit vonultatja fel. A kiállítás csúcspontjának szánja a múzeum és a Finnagora azt a szemináriumot, amelynek vendégelőadója a páratlan Kalevala-kutató, a Joensuu-i Egyetem néprajzprofesszora, Seppo Knuuttila lesz. Knuuttila professzor a pécsi könyvünnepen is vendégeskedik május 7-én.

Építészeti programok


Folytatódik a Néprajzi Múzeum finn projektje: a metál-zenei kiállítást követően jön Alvar Aalto. A május 20-án nyíló kiállítás bemutatja Aalto formatervezési munkásságát, ám a hangsúly az Aalto által tervezett kisebb épületeken lesz, amelyeken keresztül megismerjük Aalto építészetének fejlődési ívét. A kiállítás a Finnagora, az Alvar Aalto Alapítvány, Jyväskylä városa és a budapesti Néprajzi Múzeum együttműködésében jön létre.

Budapest után az Aalto-kiállítás ősszel Debrecenben, majd Ljubljanában látható. A budapesti kiállításmegnyitó kapcsán rendezendő szemináriumon előadást tart Severi Blomstedt építész és a Finnish Consulting Group tanácsadó cég üzleti igazgatója, Heikki Lonka. A debreceni kiállításhoz kapcsolódóan várostervezési és építészeti workshopot szerveznek. Ezek célja a mai várostervezés kihívásainak számbavétele és olyan megoldások felvázolása, amelyek a jövőbeli finn-magyar együttműködés számára izgalmas témákat nyújtanak.

Alvar Aalto kapcsán mutatjuk be új munkatársunkat. A március elején munkába lépett gyakornok, Anni Wallenius foglalkozik az Aalto-programsorozat megvalósításával. A többek között az Aalto Múzeumban is dolgozott Anni izgatottan várja a magyar közönség reakcióját a kiállításra és a finn építészet gyöngyszemeire. "Izgalmas látni, mi hat Alvar Aalto műveiből különösen a magyar közönségre." Anni rendkívül lelkes az Aalto-kiállítással és a sokszínű budapesti építészettel kapcsolatban egyaránt.

Pécsi tavasz


Pécs 2010-ben Európa kulturális fővárosa. A finn kultúra és a Finnagora számos módon szerepelnek a pécsi kulturális év programjai és rendezvényei között.

Áprilisban nyílik Pécsett Lahti városa és a Pro Puu szervezettel közösen rendezett Haapio-kiállítás, amely a hagyományos finn építészetet mutatja be kiállítás és performance formájában. A kiállítás április 16-án nyílik, a kapcsolódó Haapio-performance májusban lesz.

Az Europemania-fesztiválon is találkozhatunk finn fellépőkkel. A Finnországban telt házakat vonzó Le Corps Mince de Francois május 5-i pécsi koncertjét a lányok lendülete viszi a vállán. A trió mellett a fesztivállátogatókat a finn performance-művészekből álló xxx csoport szórakoztatja a fesztivál egész területén.

Nyuszilány magyarul


Saara Turunen áttörést hozó színdarabja, a Nyuszilány hamarosan magyarul is látható lesz. A máris öt nyelvre lefordított színpadi mű magyar fordítása a tavasz folyamán készül el, a finn-magyar produkció premierje a Sirály Színházban lesz május 19-én. A magyar változatot a finn Aleksis Meaney rendezi, akit a magyar színházi közönség többek között Mika Myllyahon Káosz című darabjának rendezőjeként ismerhet.

Olvastad már a Finnagora blogját?


Az idők szavának engedve a Finnagora blogírásba kezdett. A szerzők a mindenkori munkatársak, időnként vendégbejegyzést is fogadunk. A blog cime: finnagora.wordpress.com, elérési út a honlapunkról is. Reményeink szerint a blog kétoldalú kommunikációt tesz lehetővé, várjuk a megjegyzéseket és véleményeket!


Esetleges témajavaslataikat, visszajelzéseiket a
info@finnagora.hu e-mail címen várjuk.


+  Hírlevél 1/2010
+  Hírlevél 6/2009
+  Hírlevél 5/2009
+  Hírlevél 4/2009
+  Hírlevél 2009/3
+  Hírlevél 2009/2
+  Hírlevél 1/2009
+  Hírlevél 10/2008
+  Hírlevél 9/2008
+  Hírlevél 8/2008
+  Hírlevél 7/2008
+  Hírlevél 5/2008
+  Hírlevél 4/2008
+  Hírlevél 3/2008
+  Hírlevél 1-2/2008
+  Hírlevél 11-12/2007
+  Hírlevél 10/2007
+  Hírlevél 9/2007
+  Hírlevél 8/2007
+  Hírlevél 6-7/2007
+  Hírlevél 5/2007
+  Hírlevél 4/2007
+  Hírlevél 3/2007
+  Hírlevél 1-2/2007