Magyar-finn kulturális és kommunikációs szeminárium

2005-03-03 18:43:24


A tervezett program szerint lezajlott a magyar-finn kulturális szeminárium. Egyetlen és nagyon is örömteli eltérés történt az eredetileg tervezettekhez képest: a kitüntetett korábbi elfoglaltsága miatt a szemináriumon adta át dr. Szíj Enikő, a Magyar-Finn Társaság elnöke a Rácz István-díjat Végh Józsefnek, a pécsi Magyar-Finn Társaság tagjának, aki tizenegy évig titkárként, majd húsz évig elnökként ápolta Pécsett a magyar-finn kapcsolatokat.
A résztvevők a Magyar-Finn Társaság 17 tagszervezetét (Budapest, Csepel, Debrecen, Esztergom, Hatvan, Körmend, Nagykanizsa, Orosháza, Pécel, Pécs, Siófok, Szeged, Szigetszentmiklós, Szolnok, Veszprém, Zalaegerszeg, Zirc) képviselték, valamint képviselte magát a Budahegyvidéki Evangélikus Gyülekezet és a Finnagora.
 A 34 résztvevő közül 22-en érkeztek vidékről, 12-en pedig a két fővárosi magyar-finn baráti kört (Budapest, Csepel) képviselték. A korosztály szerinti megoszlás nem nevezhető kedvezőnek: csupán 4 résztvevő volt 30 év alatti, illetve körüli.
 

A Magyar-Finn Társaság rendkívül hálás a szeminárium szervezésében és lebonyolításában közreműködő partnereinek. A budapesti Finn Nagykövetségen Pekka Kujasalo nagykövet úr és neje, valamint Kirsi Rantala kulturális titkár voltak a vendéglátóink. Megismerkedhettünk a nagykövetség épületének izgalmas és tanulságos történetével, a házban szolgáló diplomatákkal, a nagykövetségen látható képzőművészeti alkotásokkal és különleges ?csemegeként" a konyha működésével Jari Grundström konyhafőnök vezetésével. Az elsők között láthattuk a nagykövetség jelenleg még tervezés alatt álló új honlapját. Kirsi Rantala kulturális titkár vasárnap délelőttjét is ránk áldozta, amikor az Iparművészeti Múzeumban látható skandináv designkiállításon tartott tárlatlátogatást a szeminárium résztvevői számára.
A szombati nap teljes munkaprogramja a Finnagora termeiben zajlott Henna Salo projektvezető segítőkész vendéglátásával. A délelőtt az elméleti jellegű előadások jegyében zajlott. Dobos Edgár magyar-finn kapcsolattörténettel foglalkozó előadása nemcsak a múlttal, de a jövővel is foglalkozott. Pintér Róbert előadása megvilágította számunkra a finnekkel kapcsolatban oly sokszor felmerülő információs társadalom fogalmát. A társadalomtudományok után művészet következett: Ghéczy László zenével és képekkel illusztrált előadása Sibeliustól napjaink finn zenéjéig ívelt. Ehhez kapcsolódóan ?hab volt a tortán" az esti koncert az Óbudai Társaskörben, amelyen előadónk mellett a Finn Kultúra Napja alkalmából létrehozott kamarazenekar játszotta Sibelius, Rautavaara, Kokkonen, Sallinen és Nordgren műveit. Szombaton délután Salamon Ágnes a szeminárium résztvevőit is munkára fogó tréninget tartott a magyar-finn nyelvi-kommunikációs jelenségekről, kulturális különbségekről. Az értékelő lapok tanulsága szerint a tréning mellett a legnagyobb sikere elnökünk, Szíj Enikő vasárnap délelőtti finn vonatkozású városnézésének volt. E témában az elnökasszony már a pénteki vacsoraasztalnál is bőségesen ellátott bennünket tudnivalóval.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budapest, 2005. február 25-26-27.

Magyar Finn Társaság

 

A szeminárium megrendezését a Nemzeti Civil Alapprogram Nemzetközi Civil Kapcsolatok és Európai Integráció Kollégiuma a civil szervezetek nemzetközi szerepvállalásának erősítésére, nemzetközi tevékenységének támogatására hirdetett pályázaton a Magyar-Finn Társaság részére odaítélt támogatás teszi lehetővé.